Šiaurės šalių mitologija žavi, o jų panteonas liudija apie dievybes, kurių kiekviena įdomesnė už kitą. Ypač kai kalbame apie karo dievą! Savo susidomėjimą sutelksime į paslaptingą ir intriguojantį dievą Tyrą. Kas yra Týr? Kiek jis svarbus skandinavų mitologijoje? Kokios istorijos ir mitai apie jį sklando? ⚔️
Susižavėję istoriniais ir mitologiniais reiškiniais, susijusiais su karu, ketiname šiek tiek nušviesti šį Šiaurės šalių panteono dievą. Neįtikėtinai turtinga legendomis ir pasakojimais šiaurės mitologija jungia daugybę dievybių, fantastinių būtybių ir herojų.
Šiaurės mitologijoje Tyras yra teisingo karo, teisingumo ir pergalės dievas. Aesirų giminės narys Týr yra arba Odino (Snorri „Edda”), arba milžino Hymiro (Poetinė Edda) sūnus. Jis liūdnai pagarsėjo tuo, kad prarado ranką vilko Fenriro žandikauliuose.
Šiame straipsnyje daugiau sužinosime apie norvegų dievybę Týr. Jo turtingumas ir jį supančios istorijos paliko pėdsaką skandinavų folklore ir tradicijose. Týr yra fantastiška dievybė, kuri nusipelno, kad apie ją pasidomėtume!”
Vardo Týr etimologija
Vardas Tyr (iš senosios norvegų kalbos „Týr”) kilęs iš protoindoeuropiečių *Dyēus, reiškiančio „dievas” arba „dievybė”. Týr angliškai tariamas „tier”, o štai keletas jo vardo variantų senosiose kalbose:
- Tīw arba Tīg senojoje anglų kalboje
- *Ziu senojoje vokiečių kalboje
- *Tiwaz protogermanų kalboje
- Teiws gotų kalboje
Artwork by Omid Goudarzi on ArtStation
Ta pati šaknis vartojama graikų dievybių vyriausiojo dievo Dzeuso ir romėnų dievybių vyriausiojo dievo Jupiterio varduose. Kadangi šis žodis buvo skirtas galingiausioms dievybėms, tyrinėtojai daro prielaidą, kad kadaise tokią poziciją užėmė Týr.
Vis dėlto tuo metu, kai buvo užrašyti pirmieji norvegų epai, Týr reikšmė gerokai sumažėjo. Todėl etimologija leidžia manyti, kad Týr galėjo vaidinti svarbesnį vaidmenį iki literatūrinių šaltinių ir vikingų eros. Senas geras Týr, jis gerai slepia savo žaidimą!
Kas yra dievas Týr?
Siejamas su veržlumu ir pergale mūšyje, Týr buvo karių dievas par excellence, kurio runos, kaip manyta, saugojo vikingų ordas, užrašytas ant ginklų ir kūnų. ⚒️
Pasak Snorri „Eddos”, Týr yra Odino, visų daiktų tėvo, sūnus, o „Poetinėje Eddoje” – milžino Hymiro sūnus. Týr ir Hymir minimi Hymiskvidoje („Hymir giesmė” senąja norvegų kalba), pastarajame tekste neminima Týr motina, tačiau jo senelė įvardijama kaip moteris su devyniais šimtais galvų. Apibendrinant tai gaunama:
- Vardas: Týr (senoji norvegų kalba)
- Kiti vardai: Tyr, Teiws, Ziu, Tīw, Tīg, *Tīwaz
- Tėvas: Motina: nežinomo vardo deivė, Odino arba Higmiro meilužė
- Broliai ir seserys (įskaitant pusbrolius ir pusseseres): Thoras, Balduras, Váli, Vidaras, Heimdalas, Hermodas, Bragi ir Hodras
- Pagrindinės funkcijos: dangaus, teisingumo, teisingo karo, pergalės, priesaikos ir tvarkos dievas
- Gyvenamoji vieta: Ásgard
- Rune simbolis: runa Tīwaz „↑” (pergalės runa)
- Analogiškos dievybės: Marsas, Minerva, Dyaus Pitar, Jupiteris, Dzeusas, Mitra
Artwork by Tom Liu on ArtStation
Dauguma mokslininkų sutaria, kad tikrasis Tyro tėvas buvo Odinas. Taip teigia Sturlusonas, kuris „Skáldskaparmál” („posakiai apie poeziją” senąja norvegų kalba) teigia, kad Týr yra Odino sūnus ir Thoro bei Baldro brolis. Pastarasis, kalbėdamas apie Týrą, vartoja įvairius poetinius posakius:
- Vienarankis dievas
- Odino sūnus
- Mūšių dievas
- Tas, kuris maitina vilką
- ./li>
Týr greičiausiai buvo vyraujantis Šiaurės mitologijos dievas, kol Odinas ir Toras jį nuvertė iš svarbos pozicijų. Týr dažnai lyginamas su romėnų mitologijos dievu Marsu.
Ką simbolizuoja dievas Týr?
Kaip karo, teisingumo ir priesaikos dievą Týr garbino dauguma germanų karių ir skandinavų vikingų. Jo vardas dažnai buvo minimas, kai žmonės buvo raginami laikytis priesaikos ir laikytis taikos sutarčių. Jis taip pat buvo pergalės ir drąsos simbolis, o istorija apie Týr ir Fenrir iliustruoja tiek jo nesavanaudiškumą, tiek garbę laikytis duotos priesaikos.
Seraphinus Calvin, Pablo Murinelly ir Joshua Bermudez kūriniai ArtStation
Týras yra norvegų dievas, įkūnijantis :
- Tvarką ir teisingumą
- Drąsą ir garbę
- Mylėjimą ir pasiaukojimą
Dievo Týr atributai
Vienas iš skiriamųjų norvegų karo dievų bruožų yra tas, kad kiekvienas iš jų susijęs su tam tikru karybos aspektu. Pavyzdžiui, Toras susijęs su žiauria fizine kova, Odinas – su veikiančiomis maginėmis ir psichologinėmis jėgomis, o Týr – su teisiniais sprendimais ir teisingumo principais, susijusiais su karu.
Pastebimiausias Týr bruožas – trūkstama dešinioji ranka (arba ranka), paprastai vaizduojama nukirsta ties riešu arba dilbiu. Šią trūkstamą galūnę prarijo Fenriras, plėšrus milžiniškas vilkas, kurį susilaukė Lokio ir jotvingės Angrbodos. Fenriras vėliau suvaidino svarbų vaidmenį per Ragnaroką.
Artwork by Nicolas Cortes on ArtStation
Týr buvo ne tik drąsus karys, bet ir patikimas išminties šaltinis bei ištikimas teisingumo gynėjas. Tiesa, šie apibūdinimai paremti trumpais dievo paminėjimais norvegų epuose. Išsamiausias dievo Týr aprašymas pateikiamas Gylfaginning („Gylfi mistifikacija” senąja norvegų kalba), XIII a. islandų mokslininko Snorri Sturlusono parašytoje prozos knygoje Edda. Joje rašoma:
„Iš Æsir dar liko tas, kuris vadinamas Týr: jis yra drąsiausias, stipriausios širdies ir turi didelę valdžią pergalei mūšyje; drąsiems vyrams gera jo šauktis. Priežodis sako, kad jis yra valingasis Týr, jis pranoksta kitus vyrus ir nesvyruoja. Jis yra išmintingas, todėl sakoma, kad tas, kuris yra išmintingiausias, yra Týr-prudentas.”
Týr skandinavų mitologijoje
Kalbant apie skandinavų mitologiją, senosiose vikingų poemose yra keletas nuorodų, ypač <.b>Poetinėje Eddoje, kurios patvirtina, kad Týr buvo vienas iš karų dievų, kartu su Odinu ir Toru. Tai patvirtino ir romėnų šaltiniai, kurie jį lygino su savo karo dievu Marsu. Be kario vaidmens, taip pat yra įrodymų, kad Týr buvo įstatymų vykdytojas ir teisingumo sergėtojas. ⚖️
Pagal sagą, vadinamą Lokasena („Lokio kivirčas” senąja norvegų kalba), dievai surengia puotą, per kurią Loki tyčiojasi iš visų dievų. Tyras, norėdamas įsikišti, taip pat patiria šį pasityčiojimą. <...> Loki sako Tyrui, kad nuo šiol jam bus sunku būti dešine teisingumo ranka (Týras dabar turi tik vieną ranką). Tai taip pat leidžia suprasti jo vaidmenį visuomenėje. ️
Týr ir Fenrir
Būtent Asgarde ir tarp Aesir dievų vilkas Fenrir užaugo neproporcingai didelis, toks didelis, kad tik Týr išdrįso prie jo prieiti ir pamaitinti. Žinodami, kad Fenriras atliks lemiamą vaidmenį Ragnarök, dievai bandė jį pririšti grandinėmis, paversdami tai žaidimu, tačiau Fenriras visada laimėdavo, nes kaskart sugebėdavo nutraukti pančius. ⛓️
Ieškodami būdo, kaip prirakinti Fenrirą visam laikui, dievai paprašė Svartalfheimo nykštukų sukurti stebuklingą ryšį, kurį jie meiliai pavadino Gleipniru. Pats Odinas baiminosi to pasekmių ir pasiuntė Skirnirą, Freyro tarną, į tamsiųjų elfų pasaulį ieškoti meistrų.
Artwork by Minard Maxime on ArtStation
Gleipnirą nykštukai gamina iš šešių dalykų: katės žingsnių garso, moterų barzdų, kalnų šaknų, meškų nervų, žuvų kvėpavimo ir paukščių seilių – visi šie ingredientai yra išgalvoti, nes tikri ingredientai negalėjo veikti Fenriro. ✨
Su Gleipniru rankose dievai dar kartą metė vilkui iššūkį. Pamatęs, kokie ploni yra saitai, Fenriras ėmė įtarinėti ir pareiškė, kad dievai bando jį apgauti. Jis sutiko dalyvauti žaidime tik tada, kai Tyras sutiko įkišti ranką jam į burną. ✋
Artwork by Vojtech Camfrla on ArtStation
Su šiuo improvizuotu draudimu Fenrir leido dievams jį surišti. Didysis vilkas kovojo su savo pančiais ir pirmą kartą suprato, kad negali jų nutraukti. Supratęs, kad dievai neketina jo išlaisvinti, Fenriras įkando Tyrui į ranką.
Týr ir Hymiro katilas
Pirmą kartą Týras kaip pagrindinis istorijos veikėjas pasirodo poemoje Hymiskvida. Trumpai tariant, dievai nori surengti puotą ir bando išsiaiškinti, kur galėtų rasti daug gėrimo.
Ægir, jūros dievas iš milžinų giminės, regis, turi daugybę kubilų, tačiau jis sutinka paruošti midaus tik tada, jei kas nors atneš jam pakankamai didelį kubilą, kad galėtų išvirti milžinišką kiekį alaus ir vienu metu numalšinti visų dievų troškulį.
Daikto niekur nerado, kol Tyras pranešė Torui, kad jis gali gauti reikiamo dydžio katilą iš savo tėvo Hymiro namų, jei pasitelks gudrumą. Abu dievai nuvyko į Hymiro namus, kad įvykdytų užduotį.
Artwork by The Gaslight Factory on ArtStation
Toliau pasakojimas pasisuka kito mito link – apie tai, kaip žvejodamas su Hymiru Toras pagauna Jörmungandą (gyvatės pasaulį). Toliau likusi poemos dalis sutelkiama į tai, kad Toras, o ne Tyras, gauna iššūkį sudaužyti Hymiro taurę, ką jis ir padaro, mesdamas ją milžinui į galvą. Tuomet dievai grįžta su indu ir visi mėgaujasi gausiu alkoholio kiekiu.
Týras ir Ragnarök
Pagal Snorri Edda knygoje Gylfaginning., Ragnarök metu, kai prasidės paskutinis mūšis tarp dievų ir milžinų, Týr kovos su Helos sargybiniu Garm, o ne su Fenriru, ir abu bus nužudyti nuo kito rankos (arba letenos).
Artwork by Antonio J. Manzanedo svetainėje ArtStation
Týras populiariojoje kultūroje
Týras figūruoja keliuose vaizdo žaidimuose :
- „Ensemble Studios” žaidime „Age of Mythology” (2002 m.) Týr yra vienas iš devynių norvegų dievų, kuriuos žaidėjai gali garbinti.
- Týr taip pat yra vienas iš žaidžiamų dievų trečiojo asmens daugelio žaidėjų internetinės kovos arenos žaidime Smite.
- Týr kelis kartus minimas Santa Monica studijos žaidime God of War (2018 m.) ir turėtų pasirodyti jo tęsinyje God of War Ragnarök.
Tyras figūruoja šiuolaikinėje muzikoje :
- Faeros viking metalo grupė Týr (susikūrė 1998 m.)
- Didžiosios Britanijos sunkiojo metalo grupė Black Sabbath, albumas Tyr (1990 m.)
- Švedų death metalo grupė Amon Amarth dažnai mini Týr
- ./li>
- Vokietijos viking metalo grupė Falkenbach, albumas Ok Nefna Tysvar Ty (2003)
Týr yra įkvėpimo šaltinis fantazijos literatūroje ir herojinėje fantazijoje :
- „Marvel Comics” superherojus Tyras yra įkvėptas šiauriečių dievo
- Dievas Tyras iš „Forgotten Realms” visatos taip pat įkvėptas šiauriečių dievo
- .li>Tolkino visatoje Berenui Erchamionui ranką sutraiškė vilkas, o Frodui pirštą sutraiškė Golumas
Vis dėlto didžiausias Tyro palikimas išlieka žodis „antradienis”. Kadaise žinomas kaip „Tyro diena”, šis žodis išliko per amžius ir dabar yra kaip niekada populiarus.
Tyro prieštaringumas
Tyras buvo šiaurų dievas, garsėjęs savo drąsa ir teisingumu. Jis buvo taip glaudžiai susijęs su karu, kad romėnai jį lygino su Marsu. Jo vardas taip pat rodo jo svarbą. Jis kilęs iš senovinės šaknies, kuri dažniausiai taikoma karaliaus dievams ir kuri senojoje norvegų kalboje galėjo būti pats „dievo” terminas. Nepaisant viso to, Tyras nėra taip gerai iliustruotas kaip daugelis kitų šiaurinių dievybių.
Jis yra pagrindinis tik vieno ištiso mito veikėjas. Tame mite jis paaukoja savo ranką, kad pavojingas vilkolakis Fenriras, kuriam lemta nužudyti Odiną per Ragnaroką, iki to mūšio būtų prirakintas grandinėmis. Nors tai pademonstravo drąsą, kuria garsėjo Tyras, tačiau kartu jį ir susilpnino. Týr neteko rankos, kuria valdė kalaviją, ir, kaip teigia kai kurie šaltiniai, jis nebebuvo vertas prižiūrėti teisę ir teisingumą. ⚖️
Kai kurie istorikai mano, kad Týr galėjo būti daug svarbesnis dievas. Ilgainiui Odinas išpopuliarėjo, tačiau Týr galėjo būti pagrindinis ankstyvojo norvegų panteono dievas. ️