Karinės deivės – tai stipriausios moters arba archetipinės kariauninkės įsikūnijimas. Savo įsitikinimus jos gina pasitelkdamos daugybę istorijų, paimtų iš įvairių mitologijų. Tradiciškai daugumoje pasaulio kultūrų moterys mūšio lauke nevaidino aktyvaus vaidmens, tačiau paradoksalu, bet yra daug karių deivių. Jos atspindi įvairius karo aspektus – nuo mirties, naikinimo iki šlovingų pergalių. ✌️
Karių deivė reiškia fizinę jėgą, pergalę, gebėjimą ginti ir kovoti už savo bei kitų teises. Kai kuriuose mituose šios moteriškos dievybės atspindi poreikį laimėti bet kokia kaina ir įrodyti savo pranašumą etikos principų sąskaita. Tuo tarpu kituose pasakojimuose jos geranoriškai gina silpnesniuosius arba tai, kas jų akimis atrodo teisinga.
Šios kariaujančios dievybės dažnai turi kelias stygas, kartais jos taip pat įkūnija vaisingumą, teisingumą ar net meilę. Kas yra šios karo deivės? Ką jos simbolizuoja? Ar jos turėjo įtakos senovės religijoms? Toliau be jokių papildomų užuolankų atraskite mūsų pasakišką dešimtuką karo deivių – dieviškų būtybių, turinčių antgamtinių galių ir sudarančių daugelio pasaulio mitologijų dalį.
10. Anahita Persijos karo deivė
Anahita – senovės persų vaisingumo, vandens, sveikatos, gydymo ir išminties deivė. Dėl savo sąsajų su gyvybinėmis savybėmis Senovės Persijoje ji taip pat buvo siejama su karu – prieš mūšį kariai melsdavosi jai, kad išgyventų. Anahita yra moterų ir teisingų karalių globėja. Ji jodinėja vežimu, traukiamu keturių žirgų, pavadintų vėjo, lietaus, debesų ir šerkšno vardais. ️
Visiškai populiarus jos pilnas vardas Aredvi Sura Anahita reiškia drėgna, stipri ir tyra. Apibūdinama kaip graži jauna mergina, stipri, aukšta ir tyra, Anahita vaizduojama vilkinti auksu siuvinėtą apsiaustą ir rankoje laikanti baresmą (šventąjį augalą). Ji gimė Babilone ir paplito Mažojoje Azijoje, Indijoje ir Egipte, kur buvo vaizduojama kaip ginkluota ir kavalieriška deivė. Anahita kartais laikoma Mitros žmona. Jos šventieji gyvūnai yra balandis ir povas.
Anahita – Shirinart kūrinys DeviantArt
9. Ištar Mesopotamijos karo deivė
Ištar (šumerų šaltiniuose – Inana) – pagrindinė Mesopotamijos deivė, glaudžiai susijusi su meile ir karu. Ši galinga Mesopotamijos dievybė yra pirmoji žinoma dievybė, apie kurią turime rašytinių įrodymų. Nors šiandien ši grėsminga senovės dievybė beveik nežinoma, ji atliko sudėtingą ir įtakingą vaidmenį senovės Artimųjų Rytų religijose ir kultūrose.
Karo deivė Ištar yra bene svarbiausia Mesopotamijos motininė dievybė. Jai priskiriamas „Dievų karalienės” titulas. Ištar taip pat buvo lietaus ir audrų deivė, todėl ji siejama su dangaus dievu Anu. Pastarasis dažnai buvo vaizduojamas su liūtu, kurio riaumojimas priminė griaustinį. Jai priskiriama galia kare galėjo kilti dėl jos ryšio su perkūnija. Vienas svarbiausių Ištarės astrologinių simbolių yra ryto žvaigždė, planeta Venera ir žvaigždė Sirijus. ⭐
Ištar – Derynee, primoyearzero ir Feedington kūrinys DeviantArt
8. Itzpapalotl actekų karo deivė
Itzpapalotl, vadinama „obsidiano drugeliu” arba „naguotu drugeliu”, actekų mitologijoje yra karo deivė. Itzpapalotl simbolizuoja apsivalymą arba atjauninimą aukojant tai, kas brangu. Ji dažnai vaizduojama kaip skeletinė būtybė su jaguaro nagais ir sparnais, išklotais obsidiano peiliais. Ji yra Miksoatlio motina, ji siejama su Saturniidae šeimos Rotšildijos orizabos kandžiu, taip pat su paukščiais ir ugnimi. Jos nagualas buvo elnias.
Ji yra viena iš Tzitzimime, galingų ir pavojingų žvaigždžių demonų. Kartu su kitomis moteriškomis dievybėmis, tokiomis kaip Cihuateteo, Tlaltecuhtli, Coatlicue, Citlalicue ir Cihuacoatl, Tzitzimime yra gimdyvių ir gimdančių moterų globėjos. Baisioji deivė Itzpapalotl valdo rojaus pasaulį Tamoanchan, kūdikių mirtingumo aukų rojų ir vietą, kuri įvardijama kaip žmonių sukūrimo vieta.
Itzpapalotl – Jonathano Higaredos, Guillermo Gonzálezo ir Boriso Gvozderako kūrinys ArtStation
7. Badb Keltų karo deivė
Badb, dar žinoma kaip Badb Catha (mūšio varnas), yra keltų karo deivė. Airių keltų mitologijoje ji žinoma tuo, kad sukelia baimę ir sumaištį tarp karių, kad pakreiptų mūšio eigą savo naudai. Badb taip pat gali pasirodyti prieš karą, kad praneštų apie būsimų skerdynių mastą arba išpranašautų žymaus asmens mirtį. Kartais ji tai darydavo verksmingais šūksniais, todėl ją imta lyginti su antgamtiška moteriška būtybe banshee.
Kartu su Morrigan ir Macha Badb sudarė mirties, karo ir pranašysčių deivių trijulę. Apibūdinama kaip demonė, Badb pripildydavo karių protus pykčio, privesdama juos prie siautulingos beprotybės. Mūšio lauke ji mėgaujasi mirusiaisiais, dažnai įgauna senos moters pavidalą ir maitinasi kritusių karių galvomis. Badb taip pat perduoda vardus tų, kuriems lemta mirti. Dėl šios priežasties Badb labiau laikoma mirties figūra.
Badb – John McCambridge kūrinys ArtStation
6. Durga induistų karo deivė
Induistų mitologijoje Durga, dar vadinama Šakti arba Devi, yra visatą sauganti motina. Ji yra viena populiariausių šios senovinės religijos dievybių, viso, kas gera ir harmoninga, globėja. Pasak legendos, Durgą sukūrė Brahma, Višnu, Šiva ir mažesnieji dievai, kad nužudytų buivolų demoną Mahišasurą, nes pastarieji nesugebėjo jo nugalėti. ⚔️
Gimusi graži ir pilnavidurė, Durga prieš savo priešus demonstruoja nuožmų ir grėsmingą pavidalą. Paprastai ji vaizduojama jojanti ant liūto arba tigro, ji apdovanota 8 arba 10 rankų, kurių kiekviena laiko specialų ginklą vieno iš dievų, davusio jai juos kovai su buivolų demonu. Kasmet jos garbei rengiama Durga pudža yra viena didžiausių šiaurės rytų Indijos švenčių.
Durga – Scorpy-roy on DeviantArt
Durga nešiojasi įvairius ginklus ir objektus, kuriuos naudoja kovoje su blogiu. Kiekviena iš šių priemonių turi svarbią simbolinę reikšmę hinduizme. Vieni svarbiausių yra kardas, simbolizuojantis žinias, ir lankas bei strėlės, įkūnijantys energiją.
5. Jiutian Xuannü kinų karo deivė
Jiutian Xuannü (九天玄女) – kinų karo deivė, taip pat ilgaamžiškumo ir meilės santykių deivė daoizmo mitologijoje. Ji turi antgamtinių ir magiškų galių. Ji netgi geba žvaigždes, supančias Didelįjį dubenį, paversti kariais, kuriuos prireikus gali panaudoti gindama Kiniją. Jos mistiniai gebėjimai ir strateginiai patarimai padėjo galingiems karo vadams laimėti Kinijai svarbius mūšius.
Pasakojama, kad kinų deivė Jiutian Xuannü padėjo Geltonajam imperatoriui Huangdi kariniais pranešimais ir šventaisiais talismanais, kad šis nugalėtų galingą genčių karalių Chiyou. Jiutian Xuannü ypač garsėja gebėjimu pasidaryti nepastebima – tai svarbi karinė strategija nugalint priešus ir apsaugant valstybę. Ji apibūdinama kaip graži moteris sniego baltumo oda. ❄️
Jiutian Xuannü – GEIKOUart kūrinys DeviantArt
4. Sekmet Egipto karo deivė
Sekmet, lionių deivė karo deivė, yra viena seniausių žinomų Egipto dievybių. Ji saugojo didžiuosius faraonus ir vedė juos į karą. Dykuma gimė iš jos kvėpavimo, o jos vardas, kilęs iš egiptietiško žodžio, reiškia „galia”. Siejama su ligomis, gydymu ir medicina, Sekmet buvo žinoma kaip žiauri ir kraujo ištroškusi dievybė. Kaip ir kitos bauginančios Egipto panteono deivės, ji buvo vadinama „Ra akimi„. ️
Dominuojanti XII Egipto dinastijos deivė Sėkmet, saulės dievo Ra duktė, taip pat buvo saulės dievybė. Ji dažnai vaizduojama apsirengusi raudonais drabužiais, simbolizuojančiais jos kraujo troškulį, o ant galvos nešioja Saulės diską, apsuptą kobros Uraeus, kuris simbolizuoja jos sukūrimo istoriją. Po karo egiptiečių deivei buvo aukojamos aukos, kad ji būtų patenkinta. Sėkmet buvo taip plačiai garbinama, kad faraonas Amenemhatas I perkėlė jos garbinimo centrą, kai Egipto sostinė buvo perkelta į Itjatavį.
Sekhmet – Sandara Tang meno kūrinys ArtStation
3. Frėja Šiaurės šalių karo deivė
Frėja, Šiaurės šalių karo deivė, taip pat buvo atsakinga už meilę, vaisingumą ir mirtį. Vandenynų dievo Njordo duktė ir žemdirbystės dievo Freiro sesuo dvynė, e yra viena žymiausių šiaurės mitologijos deivių. Jai buvo šventos kiaulės, ji jodinėjo ant šerno su auksinėmis girnomis, taip pat ant vežimo, traukiamo sparnuotų kačių. Frėja turėjo privilegiją pusę mūšyje žuvusių didvyrių pasirinkti į savo didžiąją salę Fólkvangr (kitą pusę į Valhalą pasiimdavo dievas Odinas). ☁️
Kupi ir geidulinga, Frėjai taip pat buvo priskiriamas piktadarybių mokymas Asų (dievų gentis). Kaip ir egiptiečių deivė Isis bei graikų deivė Afroditė, Frėja keliavo po pasaulį ieškodama prarasto vyro ir verkė auksinėmis ašaromis. Ji taip pat buvo žinoma keturiais slapyvardžiais: Mardöll, Hörn, Gefn ir Syr. Pasak romėnų istoriko Tacito, Frejos motina buvo vaisingumo dievybė Nertas.
Frėja – Tomasz Ryger meno kūrinys ArtStation
2. Bellona Romėnų karo deivė
Bellona – romėnų karo deivė./strong>, naikinimo, niokojimo, Reinos ir Hilos Avilos Ramires-Arellano motina. Ji buvo svarbi deivė romėnams, nes kontroliavo ir užsienio karo politiką. Nors ji neturi graikiško pavidalo, graikiškas atitikmuo yra Enyo, mūšių deivė. Bellona glaudžiai siejama su Marsu, romėnų karo dievu. Neaiškios kilmės dievybė Bellona laikoma jo žmona, nors taip pat žinoma, kad ji gali būti jo dukra, raitelė ar net sesuo dvynė.
Romėnai tikėjo, kad Bellona gali suteikti jiems apsaugą karo metu ir užtikrinti jų pergalę. Dėl šio tikėjimo ji buvo visur esanti dievybė karių maldose ir mūšio šūksniuose. Daugeliu atvejų Bellona buvo šaukiamasi, kad lydėtų karius. Dėl Romos imperijos užkariavimų svarbos Bellona vaidino aktyvų vaidmenį per visą Romos istoriją. Bellonos palankumas reiškė teigiamą rezultatą karo situacijoje. ⚔️
Bellona – VLAC kūrinys DeviantArt
1. Atėnė Graikų karo deivė
Atėnė – unikali graikų mitologijos karingoji dievybė, sulaukusi neišmatuojamo populiarumo tiek tarp dievų, tiek tarp mirtingųjų. Jos gimimas toli gražu nebuvo įprastas, nes, techniškai kalbant, motina jos negimdė. Jo motiną Metisą nėščią prarijo Zėjus dėl pranašystės, kad negimęs Méčio vaikas taps dangaus valdovu. Kai atėjo laikas gimti Atėnei, Dzeusas ėmė skųstis didžiuliu galvos skausmu. Tuomet iš jo galvos pasirodė Atėnė, visiškai suaugusi ir apsirengusi šarvais. ️
Atėnė, Graikų karo deivė, garsėjo žiaurumu mūšyje, tačiau, kitaip nei Arėjas, ji niekada nepasižymėjo veržlumu ir visada tikėjo teisingumu ir teisingumu. Ji dalyvaudavo tik savigynos karuose. Atėnė yra dieviškasis proto, išminties ir žinių įsikūnijimas. Būdama mėgstamiausias Dzeuso vaikas, ji net galėjo naudotis galingu tėvo žaibu, kai reikėdavo. Jos įtakos mirtingųjų pasauliui mastą iliustruoja tai, kad jos vardu pavadintas Atėnų miestas. ️
Atėnė – Carlos Quevedo kūrinys DeviantArt
Ką simbolizuoja karo deivės?
Apskritai mitologijose klaidingai manoma, kad šios karo deivės siejamos su vienu aspektu ar tikslu, nors karas ir prievolis yra neatsiejama jų mitų dalis. Tiesa, kad daugelis dievybių išgarsėjo dėl konkrečių vaidmenų ar įgūdžių, tačiau dažnai jos turėjo daugybę tarpusavyje susijusių specializacijų. Be karo, dievas ar deivė galėjo būti siejami su išmintimi, apsauga, strategija ir galia, taip pat su begale nesusijusių sričių.
Tik ką tik pasidžiaugėme nebaigtiniu karų deivių sąrašu, paminėdami jų vaidmenis atitinkamose mitologijose. Dabar žinote kelių karingų dievybių vardus ir istorijas, jų žygdarbius, taip pat jų simboliką civilizacijoje. Tačiau nepamirškite, kad net ir karo deives galima nugalėti, nes kiekviena būtybė turi silpnybių. Nepaisant jų nemirtingumo, šios nugalėtos deivės buvo laikomos mažiau galingomis, todėl dažnai būdavo įkalinamos arba ištremiamos iš dieviškosios karalystės.