Odinas: norvegų karo dievas

Šiaurės šalių mitologija yra turtinga personažų, istorijų ir tradicijų. Ši mitologija yra skandinavų kultūros, apimančios Norvegiją, Daniją, Švediją ir Islandiją, taip pat gretimus Šiaurės Europos regionus, produktas.

Šios mitologijos pagrindas – Odinas, aukščiausiasis dievas, valdantis Asgardą, dievų Aesir karalystę. Odinas žinomas kaip norvegų karo dievas, taip pat dėl savo išminties, poezijos, magijos ir santykio su mirtimi.

Kas yra Odinas? Kokia jo vieta norvegų mitologijoje? Ką jis iš tikrųjų simbolizuoja? Šiame straipsnyje nagrinėsime Odino, kaip šiaurų karo dievo, legendą, aprašysime jo mitinius žygdarbius ir paaiškinsime, koks svarbus jo vaidmuo norvegų kultūroje.

Bague valknut

Kas yra Odinas?

Odinas, dar žinomas kaip Vandenis arba Votanas, yra vienas iš svarbiausių šiauriečių mitologijos dievų. Jis yra vyriausiasis Aesir, su karu susijusių norvegų dievų, dievas ir paprastai vadinamas karo dievu. ‍♂️

Odinas gimė dievui Borui ir milžinei Bestlai, todėl buvo pusiau dievas, pusiau milžinas. Jis turi du brolius, Vilių ir Vėją, ir kartu jie sukūrė pasaulį iš milžino Ymiro kūno. Jo žmona yra deivė Friga, ir jis turi daug vaikų, tarp jų dievus Torą, Baldrą, Vidarą, Valį, Hermodą ir Hiodą.

Būdamas karo dievas, Odinas atlieka daugybę funkcijų. Jis vadovauja mūšiams, vadovauja valkirijoms – moterų dvasioms, kurios jam padeda parinkdamos kovotojus (Einherjar), skirtus pomirtiniam gyvenimui, Valhalai. Be karinių pareigų, Odinas siejamas su išmintimi, magija, poezija ir mirtimi.

Kas yra Odinas norvegų mitologijoje?

Kas yra Odinas norvegų mitologijoje? Viktoro Garsijos meno kūrinys ArtStation

Kokie yra Odino atributai?

Karo dievas Odinas norvegų mitologijoje siejamas su keliais gyvūnais ir specialiais daiktais, tarp jų:

Gyvūnai:

  • Dvi varnos, Huginas ir Muninas, klajojančios po pasaulį ir atnešančios Odinui informaciją.
  • Dvi vilkės, Geri ir Freki, ištikimos Odino palydovės, kurios dažnai vaizduojamos nuožmios ir galingos. <
  • Žirgas Sleipniras, turintis aštuonias kojas ir laikomas greičiausiu iš visų žirgų. Juo Odinas jodinėja kelionėse tarp pasaulių.

Specialūs daiktai:

  • Gungniras – stebuklinga ietis, niekada nepraleidžianti taikinio, Odino galios ir valdžios simbolis.
  • Draupniras, auksinis žiedas, gebantis daugintis ir kas devynias dienas pagaminti aštuonis vienodus žiedus.
  • Hlidskjalf, sostas, iš kurio Odinas mato viską, kas vyksta devyniuose pasauliuose.

Šie ypatingi gyvūnai ir daiktai yra svarbūs Odino, kaip karo dievo, galios ir išminties simboliai norvegų mitologijoje.

Odino atributai

Odino atributai, Hazemo Ameeno kūrinys ArtStation

Kaip atrodo Odinas?

Norvegų legendose Odinas dažnai vaizduojamas kaip senas barzdotas vyras, aukštas ir įspūdingas. Jo figūra liekna, beveik siaurėjanti, todėl susidaro įspūdis, kad jis gali akimirksniu pereiti per pasaulius. ‍♂️

Dėvi tamsius, plazdančius drabužius, dažnai vilki plačiabrylę skrybėlę, todėl jo mistinis žavesys tampa dar paslaptingesnis. Jo vienintelė akis, skvarbi ir skrupulinga, simbolizuoja jo išmintį.

Odiną dažnai lydi du jo varnai: Huginas ir Muninas.kurie atitinkamai reiškia „mintis” ir „atmintį”, taip pat du jo vilkai Geri ir Freki, kurių vardai senąja norvegų kalba reiškia „plėšrus” arba „godus”.

Odinas, norvegų karo dievas, taip pat nešiojasi simbolinius daiktus, atspindinčius jo galią. Tai Gungniras, jo baisi ietis, Draupniras, jo stebuklingas žiedas, ir Sleipniras, jo legendinis žirgas.

Svarbu pažymėti, kad Odino apibūdinimai gali skirtis priklausomai nuo tekstų, regionų ir laikmečio. Todėl norvegų mitologijoje nėra vieno ar galutinio Odino išvaizdos aprašymo.

Odino išvaizda

Odino išvaizda, Iljos Popovo kūrinys ArtStation

Kokie yra Odino slapyvardžiai?

Odinas norvegų mitologijoje pravardžiuojamas labai įvairiai, priklausomai nuo daugelio jo aspektų ir vaidmenų. Štai keletas žinomiausių jo pravardžių:

  • Alföðr: ši pravardė reiškia „Visų tėvas, visų daiktų tėvas”, Odinas laikomas visų norvegų dievų ir pačios žmonijos tėvu.
  • Valfǫðr: ši pravardė reiškia „Mirusiųjų tėvas” ir atspindi Odino sąsajas su mirtimi ir pomirtiniu gyvenimu.
  • Hangatýr: ši pravardė reiškia „Pakartųjų dievas” ir atspindi Odino sąsajas su pasmerktaisiais.
  • Grímnir: ši pravardė reiškia „Užmaskuotasis, Paslėptasis”, nes Odinas kartais naudoja kitas išvaizdas ir pavidalus, kad pasislėptų nuo mirtingųjų.
  • Gangleris: ši pravardė reiškia „Klajoklis, Keliautojas”. Jis atspindi Odino klajoklio charakterį, kuris visada ieško žinių ir išminties.
  • Yggr: ši pravardė reiškia „Baisusis”. Jis nurodo Odino baisią reputaciją mūšyje.
  • Herjanas: ši pravardė reiškia „Valdovas, Karys, Kariuomenės vadas”. Dėl to, kad Odinas siejamas su karu ir mirtimi.
  • Sigföðr: ši pravardė reiškia „Pergalės tėvas, karo tėvas” ir atspindi Odino, kaip karo dievo, vaidmenį bei jo sąsajas su pergale.
  • Herteitr: šis slapyvardis reiškia „Tas, kurį džiugina karas” ir pabrėžia Odino, kaip drąsaus ir ryžtingo kario, reputaciją.

Kario žiedas

Odinas skandinavų mitologijoje

Skandinavų mitologijoje Odinas vaizduojamas kaip dievų vadas ir Asgardo, dievų namų, valdovas. Jis dažnai vaizduojamas kaip išmintinga ir gudri dievybė, pasiryžusi didelėms aukoms, kad įgytų žinių ir galios. Be fizinių gebėjimų, jis turi ir magiškų gebėjimų, pavyzdžiui, metamorfozių ir burtų. ✨

Daugelyje mitologinių pasakojimų Odinui tenka pagrindinis vaidmuo sprendžiant dievų ir pasaulio likimą. Pasakojama, kad, sukūręs pasaulį, jis sukūrė pirmuosius žmones – Aską ir Emblą – ir suteikė jiems gyvybės dovaną.

Odinas dažnai vaizduojamas kaip karys, vedantis savo nužudytų karių armiją, Einherjar, į kovą paskutiniame Ragnaröko mūšyje. Jis siejamas su mirtimi ir pomirtiniu gyvenimu, jis vadovauja Valhalos salei, kur priima drąsiausius iš žuvusių karių. ⚔️

Apskritai Odinas yra sudėtinga norvegų mitologijos figūra, įkūnijanti įvairius gyvenimo ir mirties aspektus – nuo pasaulio sukūrimo iki žinių paieškų, nuo magijos įvaldymo iki epinių mūšių. Daugialypis Šiaurės šalių dievas, amžių amžiais kėlęs baimę ir susižavėjimą. Pasinerkime į mitologinius pasakojimus, kurie suformavo jo, kaip pagrindinės Šiaurės šalių panteono dievybės, legendinį statusą.

Odinas Šiaurės mitologija

Odinas norvegų mitologijoje, Karlo Lindbergo kūrinys ArtStation

Odinas ir milžinas Ymiras

Norvegų mitologijoje istorija apie Odiną ir milžiną Ymirą yra įspūdinga. Pasak legendos, prieš atsirandant pasauliui egzistavo tik didžiulė tuštuma, vadinama Ginnungagap. Tačiau iš šios tuštumos atsirado du pasauliai: Muspelheimas, ugnies pasaulis, ir Niflheimas, ledo pasaulis. ❄️

Susidūrus šiems dviem pasauliams, juose atsirado gigantas Ymiras, kuris tapo milžinų rasės pradininku. Jis buvo galinga būtybė, apdovanota neįtikėtina jėga ir dydžiu. Ymiras buvo pirmoji gyva būtybė, iš jo kūno buvo sukurtas pasaulis.

Odinas ir jo broliai Vili ir , matydami, kad Ymiras gali kelti grėsmę jų valdžiai, nusprendė jį nužudyti. Pasinaudodami Ymiro kūnu, trys norvegų dievai sukūrė žemę, dangų ir vandenyną.

Jie sukūrė žemę iš jo kūno, vandenyną – iš jo kraujo, kalnus – iš jo kaulų, medžius – iš jo plaukų, debesis – iš jo smegenų, dangų – iš jo kaukolės, o karalystę, kurioje gyvena žmonija, Midgardą, – iš jo antakių.

Tuomet Odinas ir jo broliai iš dviejų medžių, kuriuos rado prie jūros, sukūrė pirmuosius žmones – Aską ir Emblą. Jie įkvėpė šioms būtybėms gyvybę, ir taip gimė žmonių rasė.

Istorija apie Odiną ir Ymirą – galinga istorija, išryškinanti senųjų ir naujųjų, galingųjų ir silpnųjų kovą ir pasaulio, kokį mes pažįstame, gimimą. Tai pasakojimas apie sukūrimą, galią ir neišnykstantį dievų palikimą norvegų mitologijoje.

Odinas Ymiras

Odinas ir milžinas Ymiras, Biram Ba kūrinys ArtStation

Odinas ir stebuklingosios runos

Pasak norvegų mitologijos, Odinui priskiriami nuopelnai už runų – senovinės rašto sistemos, kurią naudojo vikingai ir kitos germanų tautos – atradimą. Mitas pasakoja, kad Odinas, norėdamas įgyti žinių apie runas, devynias dienas ir naktis kabojo ant pasaulio medžio Yggdrasil kaip auką sau pačiam.

Per išbandymus Odinas, perdurtas ietimi, liko nevalgęs ir negėręs. Artėdamas prie mirties, jis pamatė runas ir ištiesė ranką jų paimti, o krisdamas nuo medžio pasiėmė jas su savimi. Sakoma, kad būtent tada Odinas tapo runų meistru, įgijo jų galią ir išmintį.

Pačios runos buvo laikomos magiškais simboliais, turinčiais galią apsaugoti, gydyti ir nešti laimę. Jos buvo naudojamos spėjimams ir bendravimui su dievais. Vėliau Odinas šias runas (runų raides) perdavė žmonėms ir jos buvo plačiai naudojamos vikingų epochoje. ️

Sąsaja tarp runų ir Odino kaip karo dievo vaidmens yra reikšminga, nes pabrėžia žinių ir išminties svarbą siekiant pergalės mūšyje, taip pat kalbos ir rašto galią senovės visuomenėse.

Odin et les runes magiques

Odinas ir runos, Benjamino Gallego kūrinys ArtStation

Odinas ir išminties šaltinis

Kaip Odinas neteko akies? Skandinavų mitologijoje Mimiro šaltinis saugo išmintį ir protą. Sakoma, kad kiekvienas, kuris geria jo vandenį, įgyja neprilygstamą įžvalgumą ir aiškiaregystę. Vieną dieną dievų vadas Odinas norėjo atsigerti iš išminties šaltinio. ⛲

Mimiras, šaltinio saugotojas, atsisako leisti Odinui iš jo gerti, jei šis už tai nepaaukos vienos iš savo akių. Trokšdamas gauti tai, ko nori, Odinas sutinka su sąlygomis ir paaukoja akį Mimirui. Tuomet jis geria iš šaltinio, kuris padeda jam tapti išmintingesne ir galingesne dievybe.

Kai kuriose mito versijose nupjautą Mimiro galvą saugo Odinas. Sakoma, kad galva išsaugojo išmintį net po mirties, ir Odinas prireikus kreipdavosi į ją patarimo. Kadangi Mimiras buvo išminties dievas, jis kiekvieną rytą gerdavo iš šaltinio.

Istorija apie Odino ir Mimiro šaltinį išryškina valią, pasiaukojimą ir atsidavimą, kurių norvegų mitologijoje reikia siekiant žinių ir mokslo. Ji parodo Odino norą eiti iki galo, kad įgytų išmintį ir galią, net jei tam reikia paaukoti dalį savęs.

Odinas Mimiras

Odinas ir Išminties fontanas, Sávio Soareso kūrinys ArtStation

Odinas ir vilkas Fenriras

Šiaurės mitologijoje vilkas Fenriras yra viena baisiausių būtybių, nes jam buvo pranašaujama, kad jis gali atnešti pasaulio pabaigą. Fenriras yra apgaulės dievo Loki ir milžinės Angrbodos sūnus. Kai jis buvo dar mažytis, Asgardo dievai jį priglaudė ir užaugino tarp savęs.

Vis dėlto netrukus dievai suprato, kad vilkas auga grėsmingu greičiu ir rizikuoja tapti didele grėsme. Kad to išvengtų, jie nusprendė Fenrirą surišti, tačiau žvėris buvo pernelyg galingas, kad jį būtų galima sulaikyti grandinėmis. ⛓️

Ir apimti nevilties, dievai kreipėsi pagalbos į dievų valdovą Odiną. Odinas kreipėsi patarimo į išmintingąją būtybę Mimirą, kuris papasakojo apie stebuklingą ryšį, galintį surišti vilką. Tuomet Odinas pasiuntė savo sūnų, dievą Baldrą, atgauti požemio pasaulio nykštukų sukurto ryšio Nidavellir.

Odinas savo ruožtu pasiuntė kitą savo sūnų, dievą Tyrą, įtikinti Fenrirą leisti susirišti, tačiau Fenriras buvo įtarus ir pareikalavo, kad vienas iš dievų įkištų jam ranką į burną kaip geros valios ženklą. Nė vienas iš dievų nebuvo pasiruošęs to padaryti, išskyrus Tyrą, kuris žinojo, kad taip praras ranką. ✋

Fenriras galiausiai patikėjo Tyru ir leidosi surišamas garsiuoju ryšiu, vadinamu Gleipnir, sudarytu iš šešių neįmanomų ingredientų: katės žingsnių garso, kalno šaknų, lokio sausgyslių, žuvies kvėpavimo, paukščio seilių ir moters barzdos.

Fenriras, supratęs, kad buvo apgautas, stengėsi išsilaisvinti, bet Gleipniras buvo nepalaužiamas. Apimtas pykčio, jis nuplėšė Tyrui ranką, o tai paaiškina, kodėl dievas dažnai vaizduojamas tik su viena ranka. Fenriras liks surištas iki Ragnarök, kai išsilaisvins ir kovos su dievais paskutiniame mūšyje. ⚔️

Tokiu būdu Odino pasiryžimas priimti sunkius sprendimus ir aukotis, kad apsaugotų savo žmones ir pasaulį, yra esminis jo, kaip karo dievo, vaidmens aspektas. Tai rodo, kad jis pasirengęs rizikuoti ir priimti sunkius sprendimus, net jei tai reiškia didelę asmeninę auką.

Odinas ir Fenriras

Odinas ir vilkas Fenriras, Bruno Pinheiro kūrinys ArtStation

Odino ietis : Gungnir

Norvegų mitologijoje Odino ietis vadinama Gungnir ir laikoma vienu galingiausių egzistuojančių ginklų. Šią ietį pagamino nykštukai, o Odinui ją kaip taikos auką padovanojo Loki po to, kai nelaimių dievas nukirpo auksinius plaukus Thoro žmonai Sif. ⚡

Gungniro istorija vyksta per didįjį mūšį tarp Asų ir Vanų dievų. Ezyrai daugelį metų kariavo su Venesomis, ir abi pusės patyrė didelių nuostolių. Siekdami užbaigti konfliktą, jie susitarė dėl paliaubų ir apsikeitė įkaitais.

Šių mainų metu Odinas atidavė savo ietį Gungnirą Vanesams, tikėdamasis, kad šis gestas įrodys jo įsipareigojimą siekti taikos. Tačiau netrukus Vanai suprato tikrąją Gungniro galią ir atsisakė ją grąžinti Odinui.

Pasibaigus paliauboms, Odinas išsiruošė susigrąžinti savo ietį. Jis nukeliavo į Vanų žemes ir metė iššūkį jų čempionui. Odinas nesunkiai nugalėjo čempioną savo kardu, o Vanai grąžino jam Gungnirą. Nuo tos dienos Gungniras išliko Odino galios simboliu.

Sakoma, kad Gungniras yra nesunaikinamas, visada pataiko į taikinį, nepriklausomai nuo atstumo, ir grįžta į kalavijo rankas. Taip pat sakoma, kad Gungniras yra persmelktas magijos ir kad joks priešas negali pasipriešinti jo mirtingai jėgai.

Norvegų mitologijoje Gungniras simbolizuoja Odino, karo dievo ir Aesir valdovo, galią ir valdžią. Jo nepalaužiama prigimtis ir gebėjimas visada pataikyti į taikinį įkūnija nepalaužiamumo idėją, kuri buvo labai vertinama vikingų laikais.

Odinas Gungniras

Odino ietis: Gungniras, RoBs0n kūrinys DeviantArt

Kaip mirė Odinas?

Odino mirtis, paskelbta pranašiškoje poemoje „Völuspá„, glaudžiai susijusi su Ragnarök, pasaulio pabaiga. Sakoma, kad per Ragnarök Odinas vadovaus kovai su milžinais ir jų sąjungininkais lemiamame mūšyje, kuris nulems pasaulio likimą.

Šio mūšio metu Odiną praris vilkolakis Fenriras, kuris jau seniai jam turi nuoskaudų. Nepaisant Odino bandymų išsilaisvinti, jis galiausiai pasiduos Fenriro žandikauliams ir bus prarytas visas. Vidaras atkeršija už tėvo mirtį ir nužudo vilką plikomis rankomis.

Vis dėlto Odino mirtis nereiškia istorijos pabaigos. Sakoma, kad po Ragnaröko iš senojo pasaulio pelenų pakils naujas pasaulis. Keletas išrinktųjų dievų, išgyvenusių Ragnarök, dirbs kartu, kad atstatytų ir formuotų naująjį pasaulį.

Apskritai Odino mirties mitas yra jaudinantis priminimas apie ciklišką egzistencijos prigimtį norvegų mitologijoje ir net galingiausių dievų neišnykstantį palikimą. ‍♂️

Kodėl Odinas laikomas karo dievu?

Odinas norvegų mitologijoje laikomas karo dievu, nes jis siejamas su mūšiais, kariais ir mirtimi. Štai keletas pagrindinių Odino, kaip norvegų karo dievo, įvaizdžio elementų:

Odinas žinomas dėl savo karinio meistriškumo ir lyderio savybių. Jis laikomas meistrišku strategu ir dažnai vaizduojamas vedantis į mūšį savo karių armiją, Einherjar. ⚔️

Odinas taip pat siejamas su Berserkeriais, nuožmiais kariais, kurie kovoja įnirtingai ir beatodairiškai. Jie patenka į transo būseną, kurią sukelia kario gyvūno dvasia (šernas, vilkas, lokys).

Odino ryšį su karu atspindi ir jo, kaip mirties dievo, vaidmuo. Jis vadovauja Valhalai, kur priima mūšyje žuvusius karius. Šie kariai laikomi gyvenančiais Odino tarnyboje ir jo vardu kovoja paskutiniame mūšyje, Ragnarök. ️

Be vaidmens mitologijoje, Odino, kaip šiaurų karo dievo, išvaizda atsispindi daugybėje istorijų ir legendų, kurios buvo perduodamos per amžius. Nuo epinių sagų apie vikingų karius iki šiuolaikinių atvaizdų populiariojoje kultūroje – Odino, kaip nuožmaus ir galingo dievo, reputacija ir toliau žavi ir įkvepia žmones visame pasaulyje.

Odino valkirija

Odino valkirija, Barbaros Gołębiewskos meno kūrinys ArtStation

Odino kultas

Odino kultas vikingų laikais buvo paplitęs didžiojoje Skandinavijos dalyje ir įvairiomis formomis buvo garbinamas per viduramžius. Odinas buvo sudėtinga, daugialypė dievybė, siejama su įvairiomis savybėmis, pavyzdžiui, išmintimi, magija ir karu, todėl jis buvo patraukli figūra įvairiems visuomenės sluoksniams.

Viena iš Odino kulto populiarumo priežasčių buvo jo siejimas su karu ir mūšiu. Vikingų laikais žygiai ir karai buvo neatsiejama gyvenimo dalis, o Odino, kaip karo dievo, vaidmuo buvo laikomas lemiamu sėkmei mūšio lauke. Kariai meldėsi Odinui už pergalę ir aukojo jam aukas, pavyzdžiui, ginklus ar gyvulių kraują, tikėdamiesi pelnyti jo palankumą.

Tikėjimas Odino dieviškuoju vadovavimu ir apsauga buvo toks galingas, kad persmelkė kiekvieną vikingų gyvenimo aspektą, parodydamas, kokį svarbų vaidmenį religija vaidino jų kasdienėje egzistencijoje.

Odino kultas tebėra sudėtingas ir daugialypis reiškinys, atspindintis skirtingus jį garbinusių visuomenių poreikius ir įsitikinimus. Nors jo ryšys su karu buvo svarbus jo kulto elementas, tai buvo tik vienas iš daugelio jo asmenybės aspektų, dėl kurių jis tapo mylima ir ilgaamže dievybe norvegų mitologijoje.

Odino kultas

„Odino kultas”, Brandono Mūro (Brandon Moore) kūrinys ArtStation

Norvegų karo dievo Odino palikimas

Norvegų karo dievo Odino palikimas padarė didelę įtaką populiariajai kultūrai ir daugeliui šiuolaikinio gyvenimo aspektų. Jo sąsajos su karu ypač patrauklios kariniams daliniams, kurie priėmė jo simbolius kaip atpažinimo ženklą savo ženkleliuose ir tatuiruotėse.

Didinas tradiciškai siejamas su jėga ir pergale, todėl jis yra galingas sporto simbolis. Pavyzdžiui, Islandijos nacionalinė futbolo komanda pritaikė vikingų pliaukštelėjimą – simbolinį gestą, įkūnijantį stiprybę ir vienybę, kuris išpopuliarėjo visame pasaulyje.

Archetipinis Odinas savo įvaizdžiais ir istorijomis įkvėpė daugybę menininkų, rašytojų ir kino kūrėjų. Jis tapo kultine literatūros ir filmo figūra, pagal jo mitologiją sukurta daugybė personažų, įskaitant ir filmus apie Torą. ⚡

Odinas dažnai vaizduojamas kaip galingas ir įtakingas personažas daugelyje vaizdo žaidimų, įskaitant „God of War”, „Assassin’s Creed Valhalla” ir „Age of Mythology”.

Odino įtaka šiuolaikinei norvegų pagonybei ir pagonių religijai yra neabejotina. Daugelio pasekėjų jis laikomas galinga dievybe, kuri juos veda ir saugo jų dvasinėse praktikose, liudijančiose jo amžiną paveldą.

Antra, Odino, kaip Šiaurės šalių karo dievo, palikimas ir toliau skamba mūsų šiuolaikinėje visuomenėje, darydamas įtaką tam, kaip suvokiame jėgą, drąsą ir pergalę. ️

Vikingų kirvių vėrinys

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *